чак 200 посланика засновало је радни однос у парламенту, чиме су стекли услов да шест месеци после престанка мандата примају зараде, а за те намене из буџета је издвојено око два милиона евра.
http://www.youtube.com/watch?v=ISUKhgbj2Nc
У уређеним земљама не може свако да буде посланик, у свим развијеним земљама Западне Европе изузетно су стручни људи. У Немачкој чак постоји закон да 45 одсто посланика у парламенту мора да има више од 15 година радног искуства у привреди. Они који се бирају из редова студената морају да имају највише оцене на факултету.
То је рекордан број посланика са радном књижицом у Скупштини Србије од увођења вишестраначког система.
Генерални секретар парламента Вељко Одаловић оценио је да ће од тих 200 посланика око 60 одсто, односно њих 150, наставити да прима плату после одласка из скупштинске клупе. Он је навео да је за те зараде из буџета већ издвојено око 177 милиона динара.
Ако се зна да је најминималнија посланичка плата 75.886 динара, то значи да ће сваки народни представник након губитка мандата добити најмање 455.316 динара.
Одаловић каже да се, иначе, за плате посланика месечно издвоји укупно око 42 милиона динара.
– То су плате за 250 посланика, а урачунати су и порези, доприноси и социјално осигурање – рекао је Одаловић, који није желео да коментарише то што се велики број посланика напрасно запослио у Скупштини.
Директор Уније послодаваца Србије (УПС) Драган Марјановић истиче да је то безобразлук и крајње неморалан гест посланика.
– У питању је потпуни безобразлук, поготово када имамо 750.000 сиромашних и исто толико незапослених, ниске пензије… Србија тренутно има око две милијарде евра дефицит и спада у високо задужене земље, док је привредни раст исувише мали – нагласио је Марјановић.
Он наводи да је посланичка плата у просеку и до четири пута већа од просечне плате у привреди.
– Посланици у свим развијеним земљама Западне Европе изузетно су стручни људи. У Немачкој чак постоји закон да 45 одсто посланика у парламенту мора да има више одгодина радног искуства у привреди. Они који се бирају из редова студената морају да имају највише оцене на факултету. У уређеним земљама зато и не може свако да буде посланик, а код нас се често дешава да људи код доношења закона не знају ни за шта гласају – категоричан је Марјановић. 15
"Посланици у свим развијеним земљама Западне Европе изузетно су стручни људи."Да, чак су и докторске дисертације преписивали са интернета…јбга, то је цена демократије… са једне стране хоћеш да имаш независног и некорумпираног човека на таквом месту, значи мораш да га платиш, а са друге стране ти скупо… а што се тиче стручности, ево форбс је објавио да пет "њихових" милијардера нема ни средњу школу… у бразилу председница има страшних проблема са корупцијом министара и инсистира да уместо ухваћених са руком у ћупу меда доведе стручна лица, али јој тешко иде, притисци странака су стравични… то је вечна тема…
Sviđa mi seSviđa mi se
зато се мени јеретику свиђа САд систем, вечна предизборна трка унутар два соц. савеза, левог и десног у којој сваки кандидат мора да обасни сваком каубоју и фармеру због чега баш за њега лично да гласа…а на локалцу дођу лепо са муже и договоре се о конкретним проблемима
Sviđa mi seSviđa mi se
хм, двопартијски систем?! премало избора за мој укус… а осим тога, код њих је та разлика између "левице" и "деснице" исувише танка… када би ти кандидати били независни, па се гласало за личности, то би била права ствар…
Sviđa mi seSviđa mi se
Hm,hmm..cistaci ulice..? koliko vidim, efikasno se ciste ulice,bar u Beogradu, od „vodja navijaca“..?
Sviđa mi seSviđa mi se